Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej

Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej powstała w 2024 roku. Celem organizacji jest zrzeszanie praktyków,  promowanie Psychoterapii Integracyjnej, prowadzenie i promowanie programu SMART Recovery w Polsce. Jak również działalność społeczna w ramach zadań statutowych.

Proces certyfikacji psychoterapeuty

Warunki uzyskania certyfikatu psychoterapeuty

O uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty mogą ubiegać się kandydaci, którzy poświadczonymi dokumentami potwierdzą spełnienie łącznie następujących warunków:

  1. posiadanie wykształcenia wyższego w stopniu magistra, przy czym osoby o wykształceniu innym niż psychologiczne powinny przed przystąpieniem do procedury zdać egzamin z psychologii klinicznej przed podkomisją powołaną przez Zarząd PFPI;
  2. 5 lat samodzielnej pracy psychoterapeutycznej w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin tygodniowo, w tym co najmniej 600 godzin praktyki prowadzonej pod superwizją;
  3. 1250 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego w zakresie psychoterapii, w tym:
  • a.)co najmniej 150 godzin superwizji, w tym co najmniej 30 godzin procesu indywidualnego u jednego superwizora
  • b.)staż kliniczny umożliwiający kontakt z pacjentami o różnej diagnozie – minimum 300 godzin, z czego co najmniej 150 godzin odbytych na oddziałach ogólnopsychiatrycznych stacjonarnych lub dziennych dla dorosłych lub poradniach zdrowia psychicznego, pozostała część może być odbyta w innej placówce prowadzącej psychoterapię pod warunkiem, że jest tam zatrudniony co najmniej jeden certyfikowany psychoterapeuta uznawanych towarzystw;
  • c.)własna psychoterapia szkoleniowa spójna z wyuczonym i stosowanym podejściem, umożliwiająca kandydatowi zwiększenie świadomości swojego osobistego wkładu w proces psychoterapii i umożliwiająca mu kontrolę tego wkładu – co najmniej 250 godzin, w tym co najmniej 60 godzin psychoterapii indywidualnej lub co najmniej 100 godzin innych form doświadczenia rozwojowego w relacji z tą samą osobą, certyfikowaną lub zaakceptowaną przez ośrodek szkolący.
  • d.) szkolenia z innej modalności niż wyuczona, zapewniające wiedzę i narzędzia potrzebne w integracji psychoterapii.
  •  

W celu uzyskania certyfikatu psychoterapeuty niezbędne jest dodatkowo przedstawienie następujących dokumentów:

  1. wypełnionego CV EAP
  2. podpisanej deklaracji profesjonalnej odpowiedzialności psychoterapeuty i kodeksu etycznego PFPI,
  3. pisemnego oświadczenia superwizora, który ręczy za wiedzę teoretyczną, doświadczenie zawodowe i cechy osobowościowe kandydata pozwalające na wzięcie odpowiedzialności za samodzielne prowadzenie procesu psychoterapii. Komisja będzie brała pod uwagę oświadczenia superwizorów psychoterapii certyfikowanych przez uznane towarzystwa. Poręczenie powinno zawierać informację o tym kiedy, w jakim wymiarze czasowym i w jakiej formie (indywidualna/grupowa) superwizja była prowadzona.
  4. opisu przypadku prowadzonej psychoterapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej, które kandydat przedstawia jako przykład procesu psychoterapii przeprowadzonej po ukończeniu szkolenia wymaganego do uzyskania certyfikatu. Opisy powinny dotyczyć procesu terapii zakończonej nie dawniej niż dwa lata przed przedstawieniem Komisji i zawierać diagnozę kliniczną, diagnozę problemową, fazy procesu psychoterapii, podsumowanie i ocenę skuteczności, zapis audio bądz videoz transkryptem, przykładowej sesji (prosimy, aby opisy były wydrukowane dwustronnie z numeracją stron i zszyte bądź z wsuwaną listwą, bez oprawy twardej czy bindowania); Komisja ma prawo w uzasadnionych sytuacjach zwrócić się do kandydata z prośba o przedstawienie dodatkowego opisu przypadku.
  5. kserokopii dokumentu poświadczającego dokonanie opłaty certyfikacyjnej; aktualna wysokość kwoty podana jest poniżej,
  6. aktualnego zaświadczenia o przynależności do Polskiej Federacji Psychoterapii Integracyjnej i potwierdzenia bieżącego opłacenia składek (kontakt w celu otrzymania zaświadczenia:  biuro.pfpi@gmail.com).
 
CV EAP
Deklaracja
Kodeks PFPI


OPŁATY
 
Opłata za egzamin z psychologii klinicznej : 600 zł
Opłata za proces certyfikacji: 1000 zł
Opłata za wydanie cetyfikatu: 300
 

©2024 Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej All Rights Reserved.