Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej

Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej powstała w 2024 roku. Celem organizacji jest zrzeszanie praktyków,  promowanie Psychoterapii Integracyjnej, prowadzenie i promowanie programu SMART Recovery w Polsce. Jak również działalność społeczna w ramach zadań statutowych.

KODEKS ETYCZNY

PSYCHOTERAPEUTA SZANUJE AUTONOMIĘ, GODNOŚĆ I SYSTEM WARTOŚCI KLIENTA ORAZ DĄŻY DO ZACHOWANIA I OCHRONY FUNDAMENTALNYCH PRAW CZŁOWIEKA.
PODSTAWOWYM CELEM DZIAŁAŃ PSYCHOTERAPEUTY JEST REALIZOWANIE DOBRA KLIENTA OKREŚLONEGO W KONTRAKCIE.
PSYCHOTERAPEUTA JEST ZOBOWIĄZANY DO POSZERZANIA WIEDZY DOTYCZĄCEJ ZACHOWANIA CZŁOWIEKA, POGŁĘBIANIA ROZUMIENIA SIEBIE I INNYCH, A TAKŻE DO WYKORZYSTANIA TEJ WIEDZY DLA DOBRA KLIENTA.
PSYCHOTERAPEUTA KORZYSTA ZE SWOICH UMIEJĘTNOŚCI TYLKO DLA DOBRA KLIENTA. NIE POWINIEN ZEZWALAĆ NA NIEWŁAŚCIWE WYKORZYSTANIE SWOICH UMIEJĘTNOŚCI PRZEZ INNE OSOBY CZY INSTYTUCJE.
W SWOIM DZIAŁANIU PSYCHOTERAPEUTA PRZESTRZEGA ZASAD ETYKI DOTYCZĄCYCH KONTAKTÓW Z KLIENTAMI, TO JEST ZASADY ODPOWIEDZIALNOŚCI, KOMPETENCJI, STANDARDÓW MORALNYCH I PRAWNYCH, POUFNOŚCI, DOBRA KLIENTA, ORAZ ZASAD, KTÓRE DOTYCZĄ STOSUNKÓW POMIĘDZY PROFESJONALISTAMI, WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, TECHNIK DIAGNOSTYCZNYCH, BADAŃ.

ZASADA 1.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
PODCZAS ŚWIADCZENIA USŁUG PSYCHOTERAPEUTA DBA O UTRZYMANIE NAJWYŻSZYCH STANDARDÓW ZAWODOWYCH. JEST ŚWIADOMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA KONSEKWENCJE SWOJEGO POSTĘPOWANIA.

Zasada 1.a: Psychoterapeuta zdaje sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności i ze swojego potencjalnego wpływu na życie innych ludzi. W sytuacjach nacisku, związanych z kontaktami osobistymi, towarzyskimi, instytucjonalnymi, środowiskowymi, lub presją polityczną i finansową, które mogłoby prowadzić do nadużycia jego wpływu, zachowuje szczególną ostrożność. Unika relacji, które mogłyby ograniczyć jego bezstronność i sprowokować konflikt interesów.

Zasada 1.b: Psychoterapeuta z góry wyjaśnia klientom wszystkie kwestie dotyczące ich wspólnej pracy w ramach zawieranego z nimi kontraktu, określającego cele i metody pracy oraz zasady jej finansowania.

Zasada 1.c: Psychoterapeuta zapobiega zafałszowaniu, wypaczeniu lub niewłaściwemu wykorzystywaniu uzyskanych przez niego informacji przez instytucje, w których jest zatrudniony.

Zasada 1.d: Jako członek organizacji zawodowych i stowarzyszeń psychoterapeuta przestrzega standardów zawodowych i etycznych sformułowanych przez te organizacje i stowarzyszenia.

Zasada 1.e: Jako badacz psychoterapeuta w odpowiedzialny sposób podchodzi do wyboru tematu badań, wykorzystywanych podczas ich prowadzenia metod, sposobów analizy i przedstawienia wyników. Prowadząc badania uwzględnia zasadę dobra uczestniczących w nich osób.

ZASADA 2:
KOMPETENCJA
PSYCHOTERAPEUTA JEST ZOBOWIĄZANY DO UTRZYMYWANIA WYSOKICH STANDARDÓW W ZAKRESIE KOMPETENCJI ZAWODOWYCH. UZNAJE GRANICE WŁASNYCH UMIEJĘTNOŚCI I OGRANICZENIA STOSOWANYCH METOD. ŚWIADCZY JEDYNIE TE USŁUGI I UŻYWA TYCH TECHNIK, KTÓRE SĄ ZGODNE Z JEGO KWALIFIKACJAMI, WYNIKAJĄ Z ODBYTEGO SZKOLENIA I DOŚWIADCZENIA. W DZIEDZINACH, W KTÓRYCH NIE ISTNIEJĄ JESZCZE JASNO OKREŚLONE STANDARDY, PSYCHOTERAPEUTA PRZESTRZEGA KONIECZNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI, KIERUJĄC SIĘ DOBREM SWOICH KLIENTÓW.
STALE UZUPEŁNIA SWOJĄ WIEDZĘ, SZCZEGÓLNIE ZWIĄZANĄ Z WYKONYWANYMI USŁUGAMI.

Zasada 2.a: Psychoterapeuta jest zobowiązany do korzystania z superwizji, kontynuowania własnego szkolenia i troszczenia się o osobisty rozwój.

Zasada 2.b: Jako nauczyciel, trener, superwizor psychoterapeuta utrzymuje najwyższy poziom przekazywania wiedzy zawodowej.

Zasada 2.c: Psychoterapeuta, uznając i szanując różnice wynikające z wieku, płci, pozycji socjoekonomicznej, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego lub ograniczeń fizycznych i umysłowych, stosuje swoje postępowanie terapeutyczne tak, aby uwzględnić kontekst i potrzeby wynikające z tych różnic.

Zasada 2.d: Psychoterapeuta ma świadomość, że osobiste problemy i konflikty mogą przeszkadzać w jego efektywnej pracy. W związku z tym powstrzymuje się od podejmowania jakiegokolwiek działania w tych sytuacjach, w których jego osobiste problemy prowadziłyby do nieadekwatnych zachowań bądź szkody. W momencie uświadomienia sobie osobistych problemów, szuka kompetentnego profesjonalnego wsparcia, aby określić, czy powinien zawiesić, zakończyć lub ograniczyć zakres działalności zawodowej.

ZASADA 3:
STANDARDY MORALNE I PRAWNE
STANDARDY ETYCZNE, KTÓRYCH PSYCHOTERAPEUTA PRZESTRZEGA W PRYWATNYM ŻYCIU, NIE SĄ WYŁĄCZNIE JEGO SPRAWĄ OSOBISTĄ, PONIEWAŻ MOGĄ WPŁYWAĆ NA WYPEŁNIANIE ZAWODOWYCH OBOWIĄZKÓW ORAZ UMNIEJSZAĆ PUBLICZNE ZAUFANIE DO PSYCHOTERAPII I PSYCHOTERAPEUTÓW. STANDARDY TE WINNY BYĆ PRZEDMIOTEM REFLEKSJI PSYCHOTERAPEUTY.
POWINIEN ON BYĆ WRAŻLIWY NA OBOWIĄZUJĄCE NORMY SPOŁECZNE ORAZ NA MOŻLIWY WPŁYW, JAKI JEGO ZACHOWANIE MOŻE WYWIERAĆ NA INNYCH PSYCHOTERAPEUTÓW ORAZ ICH KLIENTÓW, W PRZYPADKU GDY ODBIEGA ONO OD PRZYJĘTYCH ZASAD. PSYCHOTERAPEUTA OBOWIĄZANY JEST RÓWNIEŻ BYĆ ŚWIADOMYM POTENCJALNEGO WPŁYWU SWOICH ZACHOWAŃ NA FORUM PUBLICZNYM.

Zasada 3.a: Jako profesjonalista psychoterapeuta zachowuje się zgodnie z zasadami i wytycznymi sformułowanymi przez statuty i kodeksy etyczne obowiązujące w danym zawodzie i w danym podejściu psychoterapeutycznym.

Zasada 3.b: Jako pracownik i pracodawca psychoterapeuta nie angażuje się w żadne praktyki, które są niehumanitarne lub które prowadzą do zachowań nielegalnych, dyskryminacji ze względu na rasę, niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną, religię lub pochodzenie.
Zasada 3.c: W swoich rolach zawodowych psychoterapeuta unika wszelkich zachowań, które mogłyby umniejszyć lub naruszyć prawa człowieka, prawa obywatelskie i inne zagwarantowane ustawowo prawa klienta oraz innych osób, których to może dotyczyć.

Zasada 3.d: Jako praktyk, nauczyciel, trener, superwizor i badacz, psychoterapeuta jest świadomy faktu, że jego system wartości może wpływać na sposób komunikowania się, dobór stosowanych technik, wybór i perspektywę prezentacji materiałów oraz sposób realizacji prac badawczych. Jest szczególnie ostrożny przy podejmowaniu problematyki trudnej, mogącej kogoś zranić.

ZASADA 4.
POUFNOŚĆ
PSYCHOTERAPEUTA JEST ZOBOWIĄZANY SZANOWAĆ POUFNOŚĆ INFORMACJI OTRZYMANYCH OD KLIENTÓW W TRAKCIE PRACY PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ. UJAWNIA TAKIE INFORMACJE WYŁĄCZNIE ZA ZGODĄ KLIENTA (LUB JEGO UPOWAŻNIONEGO REPREZENTANTA). WYJĄTEK STANOWIĄ TAKIE SYTUACJE, W KTÓRYCH NIEUJAWNIENIE INFORMACJI WIĄZAŁOBY SIĘ Z WYRAŹNYM NIEBEZPIECZEŃSTWEM DLA KLIENTA LUB DLA INNYCH, BĄDŹ TAKIE, KTÓRE REGULUJĄ INNE ZASADY, NP. NORMY PRAWNE. ZGODY NA UJAWNIENIE INFORMACJI W NORMALNYM TRYBIE OSOBA ZAINTERESOWANA POWINNA UDZIELIĆ NA PIŚMIE.

Zasada 4.a: Informacje otrzymane w sytuacji relacji klinicznej lub konsultacji oraz w przypadku analizy danych dotyczących dzieci, studentów, pracowników lub innych osób są omawiane tylko w celach zawodowych i wyłącznie z osobami upoważnionymi do zajmowania się daną sprawą. Pisemne i ustne sprawozdania powinny zawierać wyłącznie dane niezbędne dla ustalenia diagnozy lub skierowania osoby, której dotyczą, do specjalisty bądź odpowiedniej placówki, aby, na ile to możliwe, uniknąć naruszania prywatności.

Zasada 4.b: Psychoterapeuta, który prezentuje osobiste informacje uzyskane w trakcie pracy z klientem, w sprawozdaniach, artykułach, w trakcie wykładów lub w inny sposób na forum publicznym, jest zobowiązany uzyskać uprzednio odpowiednią zgodę lub zmodyfikować wszelkie informacje tak, aby uniemożliwić identyfikację osoby, której dotyczą.

Zasada 4.c: Psychoterapeuta jest zobowiązany do ochrony i zabezpieczenia dokumentacji prowadzonej zgodnie z wymogami placówki w której pracuje.

Zasada 4.d: W przypadku pracy z osobami niepełnoletnimi psychoterapeuta jest zobowiązany do uzyskania zgody rodziców dziecka lub opiekuna prawnego na stosowanie oddziaływań terapeutycznych. Wobec osób, które nie są w stanie wyrazić dobrowolnej, świadomej zgody (np. pacjentów z rozpoznaniem psychozy), psychoterapeuta dodatkowo troszczy się o ochronę ich interesów, a w razie potrzeby konsultuje się z osobami im bliskimi.

ZASADA 5:
DOBRO KLIENTA
PSYCHOTERAPEUTA SZANUJE INTEGRALNOŚĆ ORAZ CHRONI DOBRO JEDNOSTEK I GRUP, Z KTÓRYMI PRACUJE. W SYTUACJI KONFLIKTU INTERESÓW POMIĘDZY KLIENTAMI A INSTYTUCJAMI ZATRUDNIAJĄCYMI PSYCHOTERAPEUTĘ, WYJAŚNIA CHARAKTER SWOICH ZOBOWIĄZAŃ W STOSUNKU DO WSZYSTKICH ZAANGAŻOWANYCH STRON ORAZ O WSZYSTKIM JE POWIADAMIA.
PSYCHOTERAPEUTA DOKŁADNIE INFORMUJE KLIENTÓW O CELU ORAZ CHARAKTERZE WSZELKICH PROCEDUR DIAGNOSTYCZNYCH I POZOSTAWIA KLIENTOM SWOBODĘ DECYZJI CO DO UDZIAŁU W NICH.

Zasada 5.a: Psychoterapeuta powinien być stale świadomy własnych potrzeb i swego potencjalnego wpływu na klientów, studentów, osoby szkolące się oraz podwładnych. Nie może wykorzystywać zaufania i zależności tych osób. Powinien unikać takich relacji, które mogłyby zmniejszyć jego zdolność do profesjonalnego osądu oraz przyczynić się do wzrostu ryzyka wykorzystania tych osób. W procesie terapii psychoterapeuta przestrzega reguł stosowanego podejścia i nie angażuje się w inną relację niż terapeutyczna. Nieetyczne jest utrzymywanie relacji seksualnych z klientami, studentami, osobami szkolonymi, a także z uczestnikami badań.

Zasada 5.b: Kiedy psychoterapeuta zgadza się przyjmować klienta na prośbę osób trzecich (np. rodzica, wychowawcy, lekarza, pracownika socjalnego), jest zobowiązany wyjaśnić charakter tej relacji wszystkim zainteresowanym.

Zasada 5.c: Kiedy wymagania ze strony instytucji wiążą się z naruszeniem przez psychoterapeutę wymienionych lub innych zasad etycznych, stara się on wyjaśnić naturę konfliktu pomiędzy tymi wymaganiami a zasadami. Informuje zainteresowanych o swoich etycznych normach i obowiązkach oraz podejmuje stosowne działania.

Zasada 5.d: Psychoterapeuta z góry ustala z klientami, studentami, osobami szkolącymi się lub uczestnikami badania jasne warunki kontraktu, które obejmują cele, oczekiwania klienta, częstość sesji, czas trwania terapii, warunki finansowe i nie zmienia ich w trakcie trwania relacji. Rzetelnie informuje klientów o specyfice stosowanego przez siebie podejścia terapeutycznego. Nie oferuje ani nie otrzymuje honorariów za skierowanie klienta do innego specjalisty lub ośrodka. Jest zobowiązany do udzielenia informacji o innych, bądź alternatywnych do proponowanej terapii, formach leczenia.

Zasada 5.e: Psychoterapeuta kończy relację terapeutyczną, kiedy (1) został osiągnięty cel terapii, nastąpiła satysfakcjonująca poprawa stanu klienta, (2) klient nie korzysta z relacji terapeutycznej lub kontynuowanie terapii mogłoby przynieść mu szkodę, (3) klient prosi o to.

Ograniczenie możliwości finansowych klienta zobowiązuje psychoterapeutę do zmiany warunków kontraktu, wskazania bezpłatnych form uzyskania pomocy psychoterapeutycznej w przypadku, gdy klient wymaga kontynuacji psychoterapii.

Zasada 5 f: W przypadku konieczności przerwania lub zawieszenia terapii z powodów organizacyjnych lub losowych (np. wyjazd, choroba terapeuty), psychoterapeuta zapewnia kontynuację terapii tym klientom, dla których ciągłość terapii jest niezbędna.

ZASADA 6:
STOSUNKI MIĘDZY PROFESJONALISTAMI
PSYCHOTERAPEUCI WSPÓŁPRACUJĄ Z INNYMI PROFESJONALISTAMI W INTERESIE KLIENTA.
UWZGLĘDNIAJĄ I SZANUJĄ SPECYFICZNE KOMPETENCJE ORAZ ZOBOWIĄZANIA SWOICH KOLEGÓW PSYCHOTERAPEUTÓW, PSYCHOLOGÓW, LEKARZY I INNYCH PROFESJONALISTÓW. SZANUJĄ PRAWA I OBOWIĄZKI INSTYTUCJI LUB ORGANIZACJI, Z KTÓRYMI SĄ ZWIĄZANI.

Zasada 6.a: Psychoterapeuci uznają obszary kompetencji zawodów pokrewnych. W najlepiej pojętym interesie klientów w pełni wykorzystują możliwości dostępu do innych usług profesjonalnych, technicznych oraz administracyjnych. Brak formalnych relacji z innymi profesjonalistami nie zwalnia ich z obowiązku zapewnienia klientom możliwie najlepszych usług profesjonalnych.

Zasada 6.b: Psychoterapeuci znają i uwzględniają tradycje i sposób pracy grup zawodowych, z którymi kooperują. Jeśli klient korzysta z podobnego rodzaju usług innego profesjonalisty, psychoterapeuta traktuje to jako relację profesjonalną i rzetelnie ocenia ją pod względem technik terapeutycznych i dobra klienta. Psychoterapeuta omawia kwestie terapeutyczne z klientem w sposób minimalizujący ryzyko dezorganizacji i konfliktu oraz stara się, jeśli to możliwe, utrzymać jasną i niekonfliktową relację z innymi zaangażowanymi profesjonalistami.

Zasada 6.c: Psychoterapeuci, którzy zatrudniają lub superwizują innych profesjonalistów oraz osoby szkolące się są zobowiązani ułatwić dalszy profesjonalny rozwój tych osób i przyczyniać się do wzrostu ich kompetencji. Powinni zagwarantować im odpowiednie warunki pracy, możliwość zdobywania doświadczenia oraz okresowo przeprowadzać oceny ich pracy. Nie podejmują się szkolenia w zakresie psychoterapii osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji.

Zasada 6.d: Psychoterapeuci nie wykorzystują profesjonalnej relacji z klientem, osobami superwizowanymi, studentami, pracownikami lub uczestnikami badania w celach seksualnych, nie czerpią z niej korzyści osobistych, wykorzystując zależność wyżej wymienionych osób od siebie.

Zasada 6.e: Kiedy psychoterapeuta dowie się o naruszeniu zasad etycznych przez innego psychoterapeutę, zobowiązany jest, stając w obronie klienta oraz reputacji zawodu, zwrócić uwagę danego psychoterapeuty na niestosowność jego zachowania, a w przypadku, kiedy uchybienie ma poważną naturę, podzielić się tą wiedzą z przewodniczącym komisji etyki (Kwestia do regulacji w przepisach wykonawczych). Jeżeli oprócz norm etycznych zostało naruszone prawo, psychoterapeuta ma obowiązek powiadomić o tym odpowiednie instytucje. Źródło wiedzy o naruszeniu prawa objęte jest bezwzględną dyskrecją.

Zasada 6.f: W sytuacji prowadzenia badań na terenie instytucji czy organizacji psychoterapeuci starają się o uzyskanie stosownej zgody. Są świadomi zobowiązań względem przyszłych pracowników badawczych i gwarantują instytucji, w której prowadzone są badania, zapewnienie informacji o ich charakterze, a także uznanie jej wkładu.

ZASADA 7:
WYSTĄPIENIA PUBLICZNE
WYSTĄPIENIA PUBLICZNE, OGŁOSZENIA DOTYCZĄCE USŁUG, REKLAMY ORAZ DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA PSYCHOTERAPEUTÓW MAJĄ NA CELU UMOŻLIWIENIE INNYM DOKONANIA OCENY I WYBORU OPARTEGO O RZETELNĄ INFORMACJĘ. PSYCHOTERAPEUCI PREZENTUJĄ DOKŁADNIE I OBIEKTYWNIE WŁASNE KWALIFIKACJE ZAWODOWE, RODZAJ PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI, PRZYNALEŻNOŚĆ ORGANIZACYJNĄ, A ZARAZEM INSTYTUCJE LUB ORGANIZACJE, Z KTÓRYMI ONI LUB ICH WYSTĄPIENIA MOGĄ BYĆ KOJARZONE. W WYSTĄPIENIACH PUBLICZNYCH PRZEKAZUJĄCYCH INFORMACJE DOTYCZĄCE PSYCHOTERAPII BĄDŹ PREZENTUJĄCYCH MOŻLIWOŚCI KORZYSTANIA Z TECHNIK, PRODUKTÓW, PUBLIKACJI LUB USŁUG PSYCHOTERAPEUTYCZNYCH PSYCHOTERAPEUCI OPIERAJĄ SWOJE WYPOWIEDZI NA RZETELNEJ WIEDZY NA TEMAT ZARÓWNO ICH ZALET, JAK I OGRANICZEŃ.

Zasada 7.a: Ogłaszając i reklamując świadczone przez siebie usługi profesjonalne, psychoterapeuci mogą podawać następujące informacje: nazwisko, najwyższy stopień akademicki lub certyfikat uzyskany od akredytowanej instytucji, jego data i rodzaj, przynależność do organizacji psychoterapeutycznych lub innych istotnych z punktu widzenia zawodowego, adres, numer telefonu, godziny pracy, krótki spis proponowanych usług psychologicznych, aktualną informację o cenach usług, znajomość języków obcych oraz warunki ubezpieczenia. Dodatkowe informacje istotne dla klienta mogą być załączone, jeśli nie zakazuje tego inny paragraf Zasad Etyki. Informacja nie może wprowadzać klienta w błąd.

Zasada 7.b: Psychoterapeuci w żaden sposób nie wynagradzają przedstawicieli prasy, radia, telewizji lub innych mediów ani nie przekazują im wartościowych prezentów, uprzedzając lub rewanżując się za propagowanie odpowiednich informacji. Płatne ogłoszenie musi być oznaczone jako płatne, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to wyraźnie widoczne z kontekstu.

Zasada 7.c: Ogłoszenia lub reklamy kursów, szkoleń i wszelkich usług proponujących rozwój osobisty powinny zawierać jasny opis przekazywanej wiedzy i umiejętności. Przed rozpoczęciem pracy przedstawione powinno być wykształcenie, doświadczenie członków zespołu szkolącego, ceny usług, kryteria naboru, cele edukacyjne oraz konsekwencje wynikające z umowy.

Zasada 7.d: Psychoterapeuci nie występują w celu uzyskania osobistych korzyści w reklamach lub ogłoszeniach komercyjnych doradzających dokonanie zakupu lub zastosowanie produktu czy usługi własnej lub pochodzącej z konkretnego źródła, jeżeli ich udział jako psychoterapeutów ma uwiarygodnić informacje o zaletach oferowanego produktu czy usługi.

Zasada 7.e: Psychoterapeuci prezentują naukę i sztukę psychoterapii oraz oferują swoje usługi, produkty, a także publikacje uczciwie i dokładnie, unikając niewłaściwej prezentacji, odwołującej się do sensacji. W działaniach reklamowych i promocyjnych kierują się podstawową zasadą, jaką jest umożliwienie społeczeństwu wyrabianie sobie własnych, opartych na informacjach sądów, opinii oraz wyborów.

Zasada 7.f: Psychoterapeuci są zobowiązani do prostowania wypowiedzi osób posiadających profesjonalne kwalifikacje psychoterapeutyczne lub kojarzonych z tego typu usługami, jeżeli w jakiś sposób naruszają one wyżej wymienione zasady.

Zasada 7.g: Indywidualne usługi diagnostyczne lub terapeutyczne świadczone są wyłącznie w kontekście profesjonalnej relacji psychoterapeutycznej. W przypadku, kiedy porada osobista jest udzielona za pomocą prelekcji lub pokazów, artykułów w gazetach lub czasopismach, programów radiowych lub telewizyjnych, poczty i innych środków komunikacji, psychoterapeuta korzysta z najbardziej aktualnej wiedzy i stara się w swoim wystąpieniu prezentować najwyższy poziom profesjonalizmu.

ZASADA 8:
TECHNIKI DIAGNOSTYCZNE
ZASADA OGÓLNA:
W TRAKCIE TWORZENIA, PUBLIKACJI I STOSOWANIA PSYCHOTERAPEUTYCZNYCH LUB PSYCHOLOGICZNYCH TECHNIK DIAGNOSTYCZNYCH PSYCHOTERAPEUCI DZIAŁAJĄ W NAJLEPIEJ POJĘTYM INTERESIE KLIENTA. CHRONIĄ WYNIKI DIAGNOZY PRZED NIEWŁAŚCIWYM ICH UŻYCIEM. SZANUJĄ PRAWO KLIENTA DO ZNAJOMOŚCI REZULTATÓW, INTERPRETACJI ORAZ PODSTAW SFORMUŁOWANYCH WNIOSKÓW I ZALECEŃ. PSYCHOTERAPEUCI DĄŻĄ DO ZAPEWNIENIA WŁAŚCIWEGO UŻYCIA TECHNIK I TESTÓW DIAGNOSTYCZNYCH PRZEZ INNYCH, DBAJĄ O NIEROZPOWSZECHNIANIE ICH W CELACH, DO KTÓRYCH NIE SĄ PRZEZNACZONE.

Zasada 8a: Psychoterapeuci szanują prawa klientów do otrzymania pełnych wyjaśnień dotyczących celu zastosowania i charakteru danej techniki diagnostycznej, w języku zrozumiałym dla klienta. W przypadku, kiedy wyjaśnień ma udzielać ktoś inny, np. sekretarka, psychoterapeuta ustala procedurę zapewniającą ich adekwatność.

Zasada 8b: Psychoterapeuci, będąc odpowiedzialni za tworzenie i standaryzację testów psychologicznych i innych technik diagnostycznych, stosują przyjęte procedury naukowe i przestrzegają odpowiednich standardów (EAP, PTP).

Zasada 8c: Przedstawiając wyniki diagnozy, psychoterapeuci formułują zastrzeżenia, uwzględniając zmienność trafności i rzetelności w zależności od sytuacji, w jakiej przeprowadzane było postępowanie diagnostyczne i ewentualnie niewłaściwość norm w stosunku do badanej osoby. Psychoterapeuci starają się zagwarantować, aby diagnoza i interpretacja wyników nie zostały niewłaściwie wykorzystane przez inne osoby i instytucje.

Zasada 8d: Psychoterapeuci zdają sobie sprawę z tego, że wyniki diagnozy mogą się zdezaktualizować ze względu na upływ czasu i niepełne dane. Starają się zapobiegać niewłaściwemu wykorzystaniu nieaktualnych i niekompletnych technik.

Zasada 8e: Psychoterapeuci, oferując usługi obliczania i interpretacji wyników, potrafią przedstawić argumenty na rzecz zastosowania danej procedury dla uzyskania określonych interpretacji. Publiczna oferta tego typu usług jest skierowana wyłącznie do innych profesjonalistów.

Zasada 8f: Psychoterapeuci nie promują stosowania psychoterapeutycznych lub psychologicznych technik diagnostycznych przez osoby bez odpowiedniego przeszkolenia i właściwych kwalifikacji.

Zasada 8g: Psychoterapeuci nie stosują metod i technik terapeutycznych poza kontekstem terapeutycznym.

ZASADA 9:
BADANIA
ZASADA OGÓLNA:
DECYZJA DOTYCZĄCA PRZEPROWADZENIA BADAŃ POWINNA BYĆ PRZEMYŚLANA I OPIERAĆ SIĘ NA OCENIE INDYWIDUALNEGO PSYCHOTERAPEUTY, UWZGLĘDNIAJĄCEJ SPOSÓB, W JAKI BADANIA TE NAJLEPIEJ PRZYCZYNIĆ SIĘ MOGĄ DO ROZWOJU NAUK SPOŁECZNYCH I PRZYRODNICZYCH ORAZ DOBRA CZŁOWIEKA. PSYCHOTERAPEUTA ROZWAŻA ALTERNATYWNE KIERUNKI, W KTÓRE MOGŁABY BYĆ ZAANGAŻOWANA ENERGIA I ŚRODKI BADACZA. TROSZCZY SIĘ RÓWNOCZEŚNIE O DOBRO LUDZI, KTÓRZY BIORĄ UDZIAŁ W BADANIU. ZNA PRZEPISY I STANDARDY ZAWODOWE REGULUJĄCE PRZEPROWADZANIE BADAŃ Z UDZIAŁEM LUDZI.

Zasada 9a: Psychoterapeuta planując badanie jest odpowiedzialny za staranną jego ocenę pod względem moralnym. W przypadku możliwości naruszenia jakiejkolwiek zasady, badacz jest zobowiązany do znalezienia etycznego rozwiązania. Powinien on zachować surowe środki ostrożności w celu zabezpieczenia praw jednostki.

Zasada 9b: Badacz zawsze jest odpowiedzialny za zagwarantowanie przestrzegania standardów etycznych w trakcie badania. Jest również odpowiedzialny za zachowania zgodne ze standardami etycznymi swoich współpracowników (asystentów, studentów, pracowników laboratorium) w stosunku do osoby badanej. Oni również zaciągają podobne zobowiązania.

Zasada 9c: Godność osoby badanej ma być chroniona. Badacz przed rozpoczęciem badania ustala z badanym jasne reguły współpracy. Mają one określać rodzaj zobowiązań i zakres odpowiedzialności obu stron. Badacz jest zobowiązany dotrzymać obietnic i ustaleń wynikających z umowy. Informuje on badanego o takich aspektach badania, które mogą wpłynąć na chęć uczestnictwa w nim. Dodatkowo wyjaśnia te aspekty, które mogą
interesować osobę badaną. Badania z udziałem dzieci oraz osób, których rozumienie i porozumiewanie się jest w jakiś sposób ograniczone, wymaga zastosowania specjalnych procedur ochronnych.

Zasada 9d: Wymagania metodologiczne badania mogą wiązać się z koniecznością ukrycia lub zafałszowania części danych. Przed rozpoczęciem takiego badania badacz jest szczególnie zobowiązany, aby (1) określić, czy zastosowanie takiej metody jest uzasadnione spodziewaną wartością naukową, edukacyjną wyników; (2) ocenić, czy możliwe są inne metody badania niewymagające ukrywania lub fałszowania części informacji; (3) zagwarantować dostarczenie badanym wyjaśnień tak szybko, jak to jest możliwe.

Zasada 9e: Badacz w pełni respektuje prawo badanego do wycofania się z badania w każdym momencie. Jest zobowiązany do szczególnej dbałości w tej kwestii, jeżeli jest autorytetem dla badanych. Dotyczy to sytuacji, kiedy badanymi są pacjenci, studenci, podwładni badacza. Prawa jednostki są nadrzędne w stosunku do zobowiązań wynikających z prowadzenia badań.

Zasada 9f: Badacz chroni uczestnika badania przed fizycznymi i psychicznymi niedogodnościami, szkodą i niebezpieczeństwem, które mogą wynikać z sytuacji badania. Jeżeli istnieje możliwość negatywnych konsekwencji, badacz informuje o tym. Procedury, które wiążą się z możliwością poważnej lub trwałej szkody uczestnika, nie mogą być stosowane, chyba że niezastosowanie ich naraża uczestnika na większą szkodę. Uczestnik badania powinien być poinformowany o możliwości kontaktu z badaczem w przypadku pojawienia się napięcia, potencjalnej szkody lub pytań dotyczących badania.

Zasada 9g: Po zebraniu danych badacz przekazuje informacje dotyczące natury badania. Badacz ponosi szczególną odpowiedzialność za sprawdzenie, czy nie występują jakiekolwiek szkodliwe konsekwencje dla uczestników badania.

Zasada 9h: W przypadku, kiedy wynik badania wiąże się z niepożądanymi konsekwencjami dla osoby badanej, badacz jest odpowiedzialny za dostrzeżenie, usunięcie lub skorygowanie tych konsekwencji dla uczestnika, w tym długofalowych.

Zasada 9i: Informacje dotyczące uczestnika uzyskane w toku badania są poufne, jeżeli wcześniej nie zostało ustalone inaczej. Kiedy inne osoby mogą mieć dostęp do informacji, ta możliwość jest przedstawiana osobie badanej jako część procedury (wraz z planem ochrony poufności) i wymaga jej świadomej zgody.

 

The Statement of Ethical Principles of the EAP (European Association for Psychotherapy), voted by EAP Board Belgrade, October 2018

European Association of Psychotherapy (EAP)
STATEMENT OF ETHICAL PRINCIPLES:
PREAMBLE:
Psychotherapists respect the dignity and worth of the individual and strive for the preservation and protection of fundamental human rights.

They are committed to increasing knowledge of human behaviour and of people’s understanding of themselves and others and the utilisation of such knowledge for the promotion of human welfare.

While pursuing these objectives they make every effort to protect the welfare of those who seek their services, of people related to those using their services (where that does not conflict with the needs of their clients) and of any research participants that may be the object of study.

Psychotherapists respect other members of their profession and of related professions and make every effort, in so far as they are able and where that does not conflict with these interests of their clients, to provide full information and give mutual respect.

They use their skills only for purposes consistent with these values and do not knowingly permit their misuse by others.

While demanding for themselves freedom of inquiry and communication, psychotherapists accept the responsibility this freedom requires: competence, objectivity in the application of skills, and concern for the best interests of clients, colleagues, students, research participants, & society members.

In the pursuit of these ideals, psychotherapists subscribe to detailed ethical principles in the following areas, which follow:

1. Responsibility;
2. Competence;
3. Moral & Legal Standards;
4. Confidentiality;
5. Welfare of the Consumer;
6. Professional Relationships;
7. Public Statements;
8. Assessment Techniques;
9. Research.

Psychotherapists cooperate fully with their own professional, national, and european organisations & associations and with the European Association for Psychotherapy (EAP) by responding promptly and completely to inquiries from and requirements of any duly constituted ethics or professional committees of such associations or organisations of which they are a member or to which they belong.

Acceptance onto the Register of the European Certificate for Psychotherapy (ECP) commits a psychotherapist to adherence to all of these principles.

PRINCIPLE 1. RESPONSIBILITY
General Principle: In providing services, psychotherapists maintain the highest standards of their profession. They accept the responsibility for the consequences of their acts and make every effort to ensure that their services are used appropriately.

Principle 1.a: As practitioners, psychotherapists know that they bear a heavy social responsibility because their recommendations and professional actions may alter the lives of others. They are alert to personal, social, organisational, financial, environmental, or political situations and pressures that might lead to misuse of their influence.

Principle 1.b: Psychotherapists clarify in advance with their clients all matters that might pertain to their working together. They avoid relationships that may limit their objectivity or create a conflict of interest.

Principle 1.c: Psychotherapists have the responsibility to attempt to prevent distortion, misuse, or suppression of their findings by an institution or agency of which they are employees.

Principle 1.d: As members of national or organisational bodies, psychotherapists remain accountable as individuals to the highest standards of their profession.

Principle 1.e: As teachers or trainers, psychotherapists recognise their primary obligation to help others acquire knowledge and skill. They maintain high standards of scholarship by presenting information objectively, fully, and accurately.

Principle 1.f: As researchers, psychotherapists accept responsibility for the selection of their research topics and methods used in investigation, analysis and reporting. They plan their research in ways to minimise the possibility that their findings will be misleading. They provide thorough discussion of the limitations of their data, especially where their work touches on social policy or might be construed to the detriment of persons in specific age, sex, ethnic, socioeconomic, or other social groups. In publishing reports of their work, they never suppress disconfirming data, and they acknowledge the existence of alternative hypotheses and explanations of their findings. psychotherapists take credit only for the work they have actually done. They clarify in advance with all appropriate persons and agencies the expectations for sharing and utilising research data. Interference with the milieu in which data are collected is kept to a minimum.

Principle 1.g: As supervisors, psychotherapists recognise their primary obligation to help others develop knowledge and skill. They ensure high standards of reflective learning.

PRINCIPLE 2: COMPETENCE
General Principle: The maintenance of high standards of competence is a responsibility shared by all psychotherapists in the interest of the public and the profession as a whole. Psychotherapists recognise the boundaries of their competence and the limitations of their techniques. They only provide services and only use techniques for which they are qualified by training and experience. In those areas in which recognised standards do notes yet exist, psychotherapists take whatever precautions are necessary to protect the welfare of their clients. They maintain knowledge of current health, scientific and professional information related to the services they render.

Principle 2.a: Psychotherapists accurately represent their competence, education, training, and experience. They claim as evidence of educational & professional training qualifications only those degrees or qualifications obtained from reputable educational institutions or those recognised by the EAP. They ensure that they adequately meet the minimum professional standards as laid down by the EAP, the relevant National Awarding Organisation’s criteria, and the criteria of the relevant European Wide Accrediting Organisation in their modality or method, where these exist. They respect the other sources of education, training and experience that they have received.

Principle 2.b: As practitioners, and as teachers or trainers, psychotherapists perform their duties on the basis of careful preparation and readiness so that their practice is of the highest standard and communication is accurate, current, and relevant.

Principle 2.c: Psychotherapists recognise the need for continuing education and personal development and are open to new procedures and changes in expectations and values over time.

Principle 2.d Psychotherapists recognise differences among people, such as those that may be associated with age, sex, socio-economic, and ethnic backgrounds or the special needs of those who might have been specifically disadvantaged. They obtain suitable training, experience, or counsel to assure competent and appropriate service when relating to all such persons.

Principle 2.e: Psychotherapists responsible for decisions involving individuals or policies based on test results have an understanding of psychological or educational measurement, validation problems, and test research.

Principle 2.f: Psychotherapists recognise that personal problems and conflicts may interfere with professional effectiveness. Accordingly they refrain from undertaking any activity in which their personal problems are likely to lead to inadequate performance or harm to a client, colleague, student, or research participant. If engaged in such activity when they become aware of their personal problems, they seek competent professional assistance to determine whether they should suspend, terminate, or limit the scope of their professional activities.

Principle 2.g: Psychotherapists entering into new fields of activity ensure that they have completed all the training and professional requirements related to that field of activity, prior to practising, and that their activity in this new field is of the highest possible standard. They
ensure that there is no dilution of, confusion or conflict with any current activity.

PRINCIPLE 3: MORAL & LEGAL STANDARDS
General Principle: Psychotherapists’ moral and ethical standards of behaviour are a personal matter to the same degree as they are for any other citizen, except where these may compromise the fulfilment of their professional responsibilities or reduce the public trust in psychotherapy & psychotherapists. Regarding their own personal behaviour, psychotherapists are sensitive to prevailing community standards and to the possible impact that conformity to or deviation from these standards may have upon the quality of their performance as psychotherapists. Psychotherapists are also aware of the possible impact of their public behaviour upon the ability of colleagues to perform their professional duties.

Principle 3.a: As professionals, psychotherapists act in accord with the principles of EAP and their National Awarding Organisation’s (NAO) and their institute or association’s standards and guidelines related to practice. Psychotherapists also adhere to relevant governmental laws and regulations. When European, national, provincial, organisational, or institutional laws, regulations, or practices are in conflict with EAP, the NAO, or their institution or association’s standards and guidelines, psychotherapists make known their commitment to EAP, their NAO & their institute or association’s standards and guidelines and, wherever possible, work toward a resolution of the conflict. As professionals, they are
concerned with the development of such legal and quasi-legal regulations that best serve the public interest, and they work toward changing existing regulations that are not beneficial to the public interest.

Principle 3.b: As employees or employers, psychotherapists do not engage in or condone any practices that are inhumane or that result in illegal or unjustifiable actions. Such practices include, but are not limited to, those based on considerations of race, handicap, age, gender, sexual preference, religion, or national origin in practice, in hiring, promotion, or training.

Principle 3.c: In their professional roles, psychotherapists avoid any action that will violate or diminish the human, legal and civil rights of clients or others who may be affected.

Principle 3.d: As practitioners, teachers, trainers and researchers, psychotherapists are aware of the fact that their personal values may affect their communication, the use of techniques, selection and presentation of views or materials and the nature or implementation of research. When dealing with topics that may give offence, they recognise and respect the diverse attitudes and individual sensitivities that clients, students, trainees or subjects may have towards such matters.

PRINCIPLE 4. CONFIDENTIALITY
General Principle: Psychotherapists have a primary obligation to respect the confidentiality of information obtained from persons in the course of their work as psychotherapists. They reveal such information to others only with the consent of the person (or the person’s legal status representative), except in those unusual circumstances in which not to do so would probably result in clear danger to the person or to others. Psychotherapists inform their clients of the legal limits of confidentiality. Consent to reveal information to others would normally be obtained in writing from the person concerned.

Principle 4.a: Information obtained in clinical or consulting relationships, or evaluating data concerning children, students, employees, and others, is discussed only for professional purposes and only with persons clearly concerned with the case. Written and oral reports present only data germane to the purposes of the evaluation or for a referral, and every effort is made to avoid undue invasion of privacy.

Principle 4.b: Psychotherapists who present personal information obtained during the course of professional work in writings, lectures, or other public forums either obtain adequate prior consent to do so or adequately disguise all identifying information.

Principle 4.c: Psychotherapists make provisions for maintaining confidentiality in the storage and disposal of records, and in the event of their own unavailability.

Principle 4.d: When working with minors or other persons who are unable to give voluntary, informed consent, psychotherapists take special care to protect these person’s best interests and consult others involved appropriately.

PRINCIPLE 5: WELFARE OF THE CLIENT
General Principle: Psychotherapists respect the integrity and protect the welfare of the people and groups with whom they work. When conflicts of interest arise between clients and psychotherapists’ employing institutions, psychotherapists clarify the nature and direction of their loyalties and responsibilities and keep all parties informed of their commitments. Psychotherapists fully inform clients as to the purpose and nature of any evaluative, treatment, educational, or training procedure, and they openly acknowledge that clients, students, trainees, or participants in research have freedom of choice with regard to participation. Coercion of people to participate or to remain in receipt of services is unethical.

Principle 5.a: Psychotherapists are continually cognizant of their own needs and of their potentially influential position vis-ˆ-vis persons such as clients, students, trainees, subjects and subordinates. They avoid exploiting the trust and dependency of such persons. Psychotherapists make every effort to avoid dual relationships that could impair their professional judgment or increase the risk of exploitation. Examples of such dual
relationships include, but are not limited to, professional treatment of or research with employees, students, supervisees, close friends, or relatives. Sexual intimacies with any such clients, students, trainees and research participants are unethical.

Principle 5.b: When a psychotherapist agrees to provide services to a client at the request of a third party, the psychotherapist assumes the responsibility of clarifying the nature of the relationships to all parties concerned.

Principle 5.c: Where the demands of an organisation require psychotherapists to violate these or any ethical principles, psychotherapists clarify the nature of the conflict between the demands and the principles. They inform all parties of their ethical responsibilities as
psychotherapists and take appropriate action.

Principle 5.d: Psychotherapists make advance financial arrangements that safeguard the best interests of and are clearly understood by their clients, students, trainees or research participants. They neither give or receive and remuneration for referring clients for professional services. They contribute a portion of their services to work for which they receive little or no financial return.

Principle 5.e: Psychotherapists terminate a clinical or consulting relationship as soon as it is reasonably clear that the client is not benefiting from it, or whenever the client requires. They offer to help the client locate alternative sources of assistance.

PRINCIPLE 6: PROFESSIONAL RELATIONSHIPS
General Principle: Psychotherapists act with due regard for the needs, special competencies, and obligations of their colleagues in psychotherapy, psychology, medicine & other professions. They respect the prerogatives and obligations of the institutions or organisations with which these other colleagues are associated.

Principle 6.a: Psychotherapists understand the areas of competence of related professions. They make full use of all the professional, technical, and administrative resources that serve the best interests of consumers. The absence of formal relationships with other professional workers does not relieve psychotherapists of the responsibility for securing for their clients the best possible professional service, nor does it relieve them of the obligation to exercise foresight, diligence, and tact in obtaining the complementary or alternative assistance needed.

Principle 6.b: Psychotherapists know and take into account the traditions and practices of other professional groups with whom they work and they cooperate fully with such groups. If a person is receiving similar services from another professional, the psychotherapist carefully considers that professional relationship and proceeds with caution and sensitivity to the therapeutic issues as well as the client’s welfare. The psychotherapist discusses these issues with the client so as to minimise the risk of confusion and conflict, and seeks, where possible, to maintain clear and agreed relationships with other involved professionals.

Principle 6.c: Psychotherapists who employ or supervise other professionals or professionals in training accept the obligation to facilitate the further professional development of these individuals and take action to ensure their competence. They provide appropriate working conditions, timely evaluations, constructive consultation, and experience opportunities.

Principle 6.d: Psychotherapists do not exploit their professional relationships with clients, supervisees, students, employees or research participants sexually or otherwise. Psychotherapists do not condone or engage in sexual harassment. Sexual harassment is defined as deliberate or repeated comments, gestures, or physical contacts of a sexual nature that are unwanted by the recipient.

Principle 6.e: When psychotherapists know of an ethical violation by another psychotherapist, and it seems appropriate, they informally attempt to resolve the issue by bringing the behaviour to the attention of the psychotherapist. If the misconduct is of a minor nature and/or appears to be due to lack of sensitivity, knowledge, or experience, such an informal solution is usually appropriate. Such informal corrective efforts are made with sensitivity to any rights to confidentiality involved. If the violation does not seem amenable to an informal solution, or is of a more serious nature, psychotherapists bring it to the attention of the appropriate institution, association or committee on professional
ethics and conduct.

Principle 6.f: Publication credit is assigned to those who have contributed to a publication in proportion to their professional contributions. Major contributions of a professional character made by several persons to a common project are recognised by joint authorship with the individual who made the principle contribution listed first. Minor contributions of a professional character and extensive clerical or similar nonprofessional assistance may be acknowledged in footnotes or in an introductory statement. Acknowledgement through specific citations is made for unpublished as well as published material that has directly influenced the research or writing. Psychotherapists who compile and edit material of others for publication publish the material in the name of the originating group, if appropriate, with their own name appearing as chairperson or editor. All contributors are acknowledged and named.

Principle 6.g: In conducting research in institutions or organisations, psychotherapists secure appropriate authorisation to conduct such research. They are aware of their obligation to future research workers and ensure that host institutions receive adequate information about the research and proper acknowledgements of their contributions.

PRINCIPLE 7: PUBLIC STATEMENTS
General Principle: Public statements, announcements of services, advertising, and promotional activities of psychotherapists serve the purpose of helping the public make informed judgments and choices. Psychotherapists represent accurately and objectively their professional qualifications, affiliations, and functions, as well as those of the institutions or organisations with which they or the statements may be associated. In public statements providing psychotherapeutical information or professional opinions or providing information about the availability of techniques, products, publications, and services, psychotherapists base their statements on generally acceptable findings and techniques with full recognition of the limits and uncertainties of such evidence.

Principle 7.a: When announcing or advertising professional services, psychotherapists was may list the following information to describe the provider and services provided: name, highest relevant academic degree or training certificate earned from an accredited institution, date, type, award of the ECP, membership of psychotherapy organisations and professionally relevant or related bodies, address, telephone number, office hours, a brief listing of the type of psychological services offered, an appropriate presentation of fee information, foreign languages spoken, policy with regards to insurance or third party payments and other brief & pertinent information. Additional relevant or important consumer information may be included if not prohibited by other sections of these Ethical Principles.

Principle 7.b: In announcing or advertising the availability of psychotherapeutic services or publications, psychotherapists do not present their affiliation with any organisation in a manner that falsely implies sponsorship or certification by that organisation. In particular and for example, psychotherapists do not state European, national registration or institutional or associational status in a way to suggest that such status implies specialised professional competence or qualifications. Public statements include, but are not limited to, communication by means of periodical, book, list, directory, internet, television, radio, or motion picture. They do not contain (i) a false, fraudulent, misleading, deceptive, or deceptive, or unfair statement; (ii) a misinterpretation of fact or a statement likely to mislead or deceive because in context it makes only a partial disclose of relevant facts; (iii) a testimonial from a patient regarding the quality of a psychotherapist’s services or products; (iv) a statement intended or likely to create false or unjustified expectations of favourable results; (v) a statement implying unusual, unique, or one-of-a-kind abilities; (vi) a statement intended or likely to appeal to a client’s fears, anxieties, or emotions concerning the possible results of failure to obtain the offered services; (vii) a statement concerning the comparative desirability of offered services; (viii) a statement of direct solicitation of individual clients.

Principle 7.c: Psychotherapists do not compensate or give anything of value to a representative of the press, radio, television, or other communication medium in anticipation of or in return for professional publicity in a news item. A paid advertisement must be identified as such, unless it is apparent from the context that it is a paid advertisement. If communicated to the public by use of radio or television, an advertisement is prerecorded and approved for broadcast by the psychotherapist. Copies of advertisements and recordings of broadcasts are retained by the psychotherapist.

Principle 7.d: Announcements or advertisements of “personal growth groups,” specialinterest group sessions , courses, clinics, trainings and agencies give a clear statement of purpose and a clear description of the experiences or training to be provided. The education, training, and experience of the staff members are appropriately specified and available prior to the commencement of the group, training course or services. A clear statement of fees and any contractual implications is available before participation.

Principle 7.e: Psychotherapists associated with the development or promotion of psychotherapeutic techniques, products, books, or other such offered for commercial sale make reasonable efforts to ensure that announcements and advertisements are presented in a professional, scientifically acceptable, ethical and factually informative manner.

Principle 7.f: Psychotherapists do not participate for personal gain in commercial announcements or advertisements recommending to the public the purchase or use of proprietary or single-source products or services when that participation is based solely upon their identification as psychotherapists.

Principle 7.g: Psychotherapists present the science and art of psychotherapy and offer their services, products, and publications fairly and accurately, avoiding misrepresentation through sensationalism, exaggeration, or superficiality. Psychotherapists are guided by the primary obligation to aid the public in developing informed judgments, opinions, and choices.

Principle 7.h: As teachers, psychotherapists ensure that statements in catalogues and course outlines are accurate and not misleading, particularly in terms of subject matter to be covered, bases for evaluating progress, and the nature of course experiences. Announcements, brochures or advertisements describing workshops, seminars, or other educational programs accurately describe the audience for which the program is intended as well as eligibility requirements, educational objectives, and nature of the materials to be covered. These announcements also accurately represent the education, training, and experience of the psychotherapists presenting the programs and any fees involved.

Principle 7.i: Public announcements or advertisements soliciting research participants in which clinical services or other professional services are offered as an inducement make clear the nature of the services as well as the costs and other obligations to be accepted by participants in the research.

Principle 7.j: A psychotherapist accepts the obligation to correct others who represent the psychotherapist’s professional qualifications, or associations with products or services, in a manner incompatible with these guidelines.

Principle 7.k: Individual diagnostic and therapeutic services are provided only in the context of a professional psychotherapeutic relationship. When personal advice is given by means of public lectures or demonstrations, newspaper or magazine articles, radio or television programs, mail, or similar media, the psychotherapist utilises the most current relevant data and exercises the highest level of professional judgment.

Principle 7.l: Products that are described or presented by means of public lectures or demonstrations, newspaper or magazine articles, radio or television programs, mail, or similar media meet the same recognised standards as exist for products used in the context of a professional relationship.

PRINCIPLE 8: ASSESSMENT TECHNIQUES
General Principle: In the development, publication, and utilisation of psychotherapeutic or psychological assessment techniques, psychotherapists make every effort to promote the welfare and best interests of the client. They guard against the misuse of assessment results. They respect the client’s right to know the results, the interpretations made, and the bases for their conclusions and recommendations. Psychotherapists make every effort to maintain the security of tests and other assessment techniques within the limits of legal mandates. They strive to ensure the appropriate use of assessment techniques by others.

Principle 8.a: In using assessment techniques, psychotherapists respect the right of clients to have full explanations of the nature and purpose of the techniques in language the clients can understand, unless an explicit exception to this right has been agreed upon in advance. When the explanations are to be provided by others, psychotherapists establish procedures for ensuring the adequacy of these explanations.

Principle 8.b: Psychotherapists responsible for the development and standardisation of psychological tests and other assessment techniques utilise established scientific procedures and observe the relevant EAP, national, and institutional or organisational standards.

Principle 8.c: In reporting assessment results, psychotherapists indicate any reservations that exist regarding the validity or reliability because of the circumstances of the assessment or the inappropriateness of the norms for the person tested. Psychotherapists strive to ensure that the results of assessments and their interpretations are not misused by others.

Principle 8.d: Psychotherapists recognise that assessment results may become obsolete and do not represent a complete picture of the assessed. They make every effort to avoid and prevent the misuse of obsolete measures or incomplete assessments.

Principle 8.e: Psychotherapists offering scoring and interpretation services are able to produce appropriate evidence for the validity of the programs and procedures used in arriving at interpretations. The public offering of an interpretation service is considered a professional-to-professional consultation. Psychotherapists make every effort to avoid misuse of assessment reports.

Principle 8.f: Psychotherapists do not encourage or promote the use of psychotherapeutic or psychological assessment techniques by inappropriately trained or otherwise unqualified persons through teaching, sponsorship, or supervision.

PRINCIPLE 9: RESEARCH
General Principle: The decision to undertake research rests upon a considered judgment by the individual psychotherapist about how best to contribute to human science and human welfare. Having made the decision to conduct research, the psychotherapist considers alternative directions in which research energies and resources might be invested. On the basis of this consideration, the psychotherapist carries out the investigation with respect and concern for the dignity and welfare of the people who participate and with cognizance of regulations and professional standards governing the conduct of research with human participants.

Principle 9.a: In planning a study, the the psychotherapist who carries out the investigation (the investigator) has the responsibility to make a careful evaluation of its ethical acceptability. To the extent that the weighing of scientific and human values suggests a compromise of any principle, the investigator incurs a correspondingly serious obligation to seek ethical advice and observe stringent safeguards to protect the rights of human participants.

Principle 9.b: Considering whether a participant in a planned study will be a “subject at risk” or a “subject at minimal risk”, according to recognised standards, is of primary ethical concern to the investigator.

Principle 9.c: The investigator always retains the responsibility for ensuring ethical practice in research. The investigator is also responsible for the ethical treatment of research participants by collaborators, assistants, students, and employees, all of whom, however, incur similar obligations.

Principle 9.d: Except in miminal-risk research, the investigator establishes a clear and fair agreement with research participants, prior to their participation, that clarifies the obligation and responsibilities of each. The investigator has the obligation to honour all promises and commitments in that agreement. The investigator informs the participants of all aspects of the research that might reasonably be expected to influence willingness to participate and explains all other aspects of the research about which the participants inquire. Failure to make full disclosure prior to obtaining informed consent requires additional safeguards to protect the welfare and the dignity of the research participants. Research with child
ren or with participants who have impairments that would limit understanding and/or communication requires special safeguarding procedures.

Principle 9.e: Methodological requirements of a study may make the use of concealment or deception seem necessary. Before conducting such a study, the investigator has a special responsibility to (i) determine whether the use of such techniques is justified by the study’s prospective scientific, educational, or implied value; (ii) determine whether alternative procedures are available that do not use concealment or deception; and (iii) ensure that the participants are provided with sufficient explanation as soon as possible. There exists a presumption not to use such techniques.

Principle 9.f: The investigator respects the individual’s freedom to decline to participate in or withdraw from the research at any time. The obligation to protect this freedom requires careful thought and consideration when the investigator is in a position of authority or influence over the participant. Such positions of authority include, but are not limited to, situations in which research participation is required as part of employment or in which the participation is a student, client, or employee of the investigator. The rights of the individual predominate over the needs of the investigator to complete the research.

Principle 9.g: The investigator protects the participant from physical and mental discomfort, harm, and danger that may arise from research procedures. If risks of such consequences exist, the investigator informs the participant of that fact. Research procedures likely to cause serious or lasting harm to a participant are not used unless the failure to use these procedures might expose the participant to risk of greater harm, or unless the research has great potential benefit and fully informed and voluntary consent is obtained from each participant. The participant should be informed of procedures for contacting the investigator within a reasonable time period following participation should stress, potential harm, or related questions or concerns arise. Consent obtained from the participant does not limit their legal rights or reduce the investigator’s legal responsibilities.

Principle 9.h: After the data are collected, the investigator provides the participant with information about the nature of the study and attempts to remove any misconceptions that may have arisen. Where scientific or humane values justify delaying or withholding this information, the investigator incurs a special responsibility to monitor the research and to ensure that there are no damaging consequences for the participant.

Principle 9.i: Where research procedures result in undesirable consequences for the individual participant, the investigator has the responsibility to detect and remove or correct these consequences, including long-term effects.

Principle 9.j: Information obtained about a research participant during the course of an investigation is confidential unless otherwise agreed upon in advance. When the possibility exists that others may obtain access to such information, this possibility, together with the plans for protecting confidentiality, is explained to the participant as part of the procedure for obtaining informed consent

©2024 Polska Federacja Psychoterapii Integracyjnej All Rights Reserved.